germanija koronavirus

Свет

Половина од Германците не се задоволни од организацијата на вакцинација против Ковид-19

А1он
Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска
Свет

Протести во Минхен поради рестриктивните мерки за борба против коронавирусот

А1он
Пет илјади луѓе синоќа протестираа во Минхен против рестриктивните мерки за борба против коронавирусот, јави ДПА. Германската агенција јавува и за спорадични појави на насилство,
Свет

Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани до 7 јануари

А1он
Германскиот сојузен канцелар Олаф Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани до 7 јануари, јави ДПА. Според портпаролот на кабинетот, Штефен
Свет

Германија ги затвора границите за патниците од Велика Британија поради oмикрон

А1он
Германија вечерва, заради заштита од варијан тата Омикрон, се придружува на Франција и ќе ги затвори своите граници за повеќето патници од Велика Британија. Ограничувањата
Свет

Докторка во Германија под истрага поради сомнеж дека вакцинирала 430 луѓе со неефикасен раствор

А1он
Германското Министерство за здравство истражува можна измама со вакцинацијата пртоив Ковид-19, а во која потенцијално здравствено загрозени би биле 430 лица од округот на Боденското
Свет

Германскиот министер за здравство лично вакцинираше две деца против Ковид

А1он
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах лично вакцинираше две деца за време на посетата на центарот за вакцинација во Хановер, јави телевизијата Велт. Оваа недела
Свет

Германија надмина 100.000 смртни случаи од Ковид-19, регистриран нов дневен рекорд на новозаразени

А1он
– Германија ја надмина бројката од 100.000 смртни случаи од Ковид-19 и објави рекордно високо ниво во бројот на новозаразени и бројки за инциденца од
Свет

Германија ги додаде Хрватска и Бугарија на списокот на држави со висок ризик од Ковид-19

А1он
Германија денеска ги додаде Хрватска и Бугарија на својата листа на зони со висок ризик за Ковид-19, воведувајќи минимум пет дена карантин за невакцинирани и