filharmonija

Култура

Симфониски концерт за деца со музика од Мусоргски

А1он
Македонската филхармонија денеска напладне ќе одржи симфониски концерт за деца „Сликички од изложба“ од композиторот Модест Мусоргски. Оркестарот ќе го води диригентот Борјан Цанев. – Концертот ќе им
Култура

Доделување на наградата „Виртуози“

А1он
Во Македонската опера и балет вечер ќе биде доделена првата награда „Виртуози“ што ја иницираа Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ), Македонската филхармонија и Македонската опера
Култура

Пијанистката Авдеева ќе настапи со Македонската филхармонија

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе се претстави со првиот концерт од циклусот „ЛАУРЕАТИ“ во оваа концертна сезона. Под диригентската палка на Гвидо Јоханес Румштад ќе настапи победничката
Култура

Македонската филхармонија го одбележува денот на вљубените

А1он
Македонската филхармонија, специјално за Денот на вљубените – 14 Февруари, вечер ќе одржи концерт на кој ќе изведе избор од песни и композиции, кои ја одбележаа музичката
Култура

Македонската филхармонија го одбележува денот на вљубените

А1он
Македонската филхармонија, специјално за денот на вљубените – 14 февруари, ќе одржи концерт на кој ќе изведе избор од песни и композиции, кои ја одбележаа музичката историја
Култура

Трет концерт од циклусот „Кирилица“ на Македонската филхармонија

А1он
Македонската филхармонија вечер во Домот на АРМ  ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“. Под водство на Борјан Цанев, како солисти ќе настапат истакнатите македонски
Култура

Филхармонијата в четврток ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“

А1он
Македонската филхармонија задутре ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“, под водство на диригентот Борјан Цанев. Како солисти ќе настапат истакнатите македонски кларинетисти Здравко
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија задутревечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе го
Магазин

Турскиот пијанист Сермет солист на концертoт на Македонската филхармонија

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе го одржи вториот концерт од циклусот „Виртуози“. Како солист ќе настапи турскиoт пијанист и истакнат интерпретатор на делата на Лудвиг ван