eu pregovori

Македонија

Заев: Извештајот на ЕК покажува дека земјата е на добар пат и треба да продолжи

А1он
„Европската комисија денеска ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Северна Македонија: Годишниот пакет за проширување кој го вклучува годишниот Извештај за
Македонија

Османи: Неделава три важни посети за евроинтеграциите на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи информираше за актуелностите и состојбите во надворешната политика, а во контекст на засилената агенда во пресрет на претстојните самити
Македонија

Османи: Имаме високи очекувања од ЕУ и активно се подготвуваме за стартот на преговорите

А1он
Европската перспектива на Северна Македонија, добрососедските односи, регионалните иницијативи, очекувањата во периодот што претстои, како и дијалогот Белград-Приштина, беа тема на видеосредбата што денеска министерот
Македонија

Германија поддржува почеток на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на годинава

А1он
Германија го поддржува почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ до крајот на годината, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на видеосредбата
Македонија

Германскиот министер за Европа бара да не се поставуваат нови услови во преговорите на Македонија со ЕУ

А1он
Германскиот министер за Европа, чија земја претседава со ЕУ до крајот на оваа година, денеска се осврна на бугарскиот документ објавен минатата недела во медиумите,
Македонија

Европските социјалдемократи очекуваат имплементација на одлуката за старт на преговорите

А1он
Во пресрет на утрешниот Самит ЕУ – Западен Балкан, Групата на Социјалистите и демократите (СД) во Европскиот парламент објави декларација во која бара европските лидери