energoatom

Свет

Шефот на Енергоатом: Украина има доволно нуклеарно гориво за следните две години

А1он
Украина може да издржи во следните две години со постојните залихи на нуклеарно гориво, изјави вчера Петро Котин, шеф на Енергоатом. Од почетокот на војната,
Свет

„Енергоатом“: Исклучен еден од двата оперативни реактора во АЕЦ Запорожје поради руски минофрлачки напад

А1он
Еден од двата оперативни реактори на нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради руско гранатирање, соопшти украинскиот оператор „Енергоатом“, пренесоа британските медиуми. „Поради уште еден минофрлачки