Шефот на Енергоатом: Украина има доволно нуклеарно гориво за следните две години

Од:

Украина може да издржи во следните две години со постојните залихи на нуклеарно гориво, изјави вчера Петро Котин, шеф на Енергоатом.

Од почетокот на војната, Украина не купува руско нуклеарно гориво, потпирајќи се на сопствените резерви. Енергоатом вели дека е во процес на префрлување од руско гориво на она што го произведува Вестингхаус Електрик, технолошка компанија со седиште во Пенсилванија, САД.

„Ние работиме со Вестингхаус за да создадеме сопствена линија за производство на гориво, врз основа на нивните технологии. Ние веќе ги произведуваме главите и опашките на резервоарите за гориво лиценцирани од оваа американска компанија обезбедени од Вестингхаус“, рече Котин.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска