„Енергоатом“: Исклучен еден од двата оперативни реактора во АЕЦ Запорожје поради руски минофрлачки напад

Од:

Еден од двата оперативни реактори на нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради руско гранатирање, соопшти украинскиот оператор „Енергоатом“, пренесоа британските медиуми.

„Поради уште еден минофрлачки напад на руските сили врз нуклеарната централа Запорожје, активиран е системот за итна заштита, а петтата единица е исклучена“, соопшти „Енергоатом“ на социјалната мрежа Телеграм.

Операторот додаде дека блокот шест продолжува да работи и ја снабдува нуклеарната централа со електрична енергија за сопствените потреби.

Би можело да ве интересира

Британија: Русите именуваа нов главен град на Запорожје, не можат да го освојат стариот

ВИДЕО: Русите ги зацврстуваат одбранбените позиции во Запорожје

Оштетена е последната линија за напојување на нуклеарната централа во Запорожје, драматичен апел од Киев

Русија: Спречен напад на Запорожје, непријателска група беше погодена од артилерија

А1он

Русија: Украина ги одолговлекува преговорите за безбедносна зона околу нуклеарката Запорожје

Гроси: Нуклеарната централа во Запорожје се уште е во опасност

А1он