el salvador

Свет

Букеле: Мнозинството светски лидери превентивно пијат хлорокин

А1он
Претседателот на Салвадор, Најиб Букеле денеска изјави дека „мнозинството светски лидери“ користат хлорокин, лек чие дејство во лекувањето на новиот коронавирус не е докажано. –
Свет

Претседателот на Ел Салвадор издаде дозвола за убивање

А1он
Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле издаде наредба со која полицијата и војската добиваат овластување за употреба на „смртоносна сила“ во самоодбрана при пресметки со
Свет

Вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот во Ел Салвадор

А1он
Тешко вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот на Ел Салвадор, барајќи пратениците да одобрат заем од 109 милиони долари за подобрување на нивната опрема.
Свет

Во Сан Салвадор почна масовно судење на припадниците на МС-13

А1он
Повеќе од 400 наводни членови на злогласната транснационална криминална група Мара Салватруча позната како МС-13 се појавија пред суд во Сан Салвадор. Меѓу нив има
Свет

Во Ел Салвадор пронајдена масовна гробница со 11 тела

А1он
Во Ел Салвадор е откриена масовна гробница во која имало вкупно 11 тела, вчера соопшти државниот обвинител, јави ДПА. Телата биле пронајдени источно од главниот
Свет

Ел Салвадор: Поранешниот претседател украл 246 милиони долари

А1он
Државниот обвинител на Ел Салвадор, Даглас Менделез објави дека поранешниот претседател на таа централноамериканска држава, Елијас Антонио Сака, украл 246 милиони долари државни пари. Сака