delcevo

Македонија

Во Делчево Винко Златковски го извади крстот од осветените води на Брегалница

А1он
На богојавленскиот собор во центарот на Делчево чесниот крст од осветените води на Брегалница го извади дваесетгодишниот Винко Златковски. По одржаната литургија во црквата „Успение
Македонија

Кривична пријава наставник од Делчево што малтретирал ученици

А1он
Надворешната канцеларија за кривични работи Делчево поднесе кривична пријава против И.Т.(55) поради основано сомнение дека сторил кривично дело „малтретирање во вршење на службата“. Тој како
Македонија

Во Делчевско одбележан Митровден

А1он
Со повеќе пригодни свечености денеска во Пијанечко-малешевскиот крај е одбележан православниот христинаски празник Св. Димитриј – Митровден. Централната прослава е во храмот на новоподигнатата црква
Македонија

Нови простории и опрема за Центарот за дијализа во Делчево

А1он
Меѓуопштинскиот Центар за дијализа, што изминатите 15 години работеше во состав на Здравствениот дом „Гоце Делчев“ во Делчево наскоро ќе се пресели во нови простории.