argentina

Свет

Аргентина: Референдумот на Малвинските Острови нема да стави крај на спорот за суверенитет

А1он
Референдумот за самоопределување на Малвинските Острови (Британците ги викаат – Фокландски) организиран од британските власти, нема да стави крај на спорот за суверенитетот, соопшти аргентинското
Свет

Аргентина: Седум доживотни затворски казни за злосторства против човештвото

А1он
Аргентинското правосудство осуди седум лица на доживотен затвор, а уште шестмина на три до 25 години затвор за злосторства против човештвото, извршени за време на
Свет

Референдумот за Фокландите неуставен

А1он
Аргентина како нелегален, го отфрли референдумот на Фокландските Острови, каде локалните жители ќе се изјаснат за статусот на спорната територија. “Референдумот е нелеген, бидејќи Обединетите
Свет

Аргентинската претседателка повика на преговори со Велика Британија за спорот околу Фолкландските острови

А1он
Аргентинската претседателка Кристина Фернандес се заложи за преговори со Велика Британија во спорот за Фолкландските острови, во Аргентина познати како Малвински, пренесоа британските медиуми. Фернандес повикот