alzir

Свет

Најмалку 10 мртви во Алжир во експлозија предизвикана од протекување гас

А1он
Најмалку 10 лица загинаа во експлозија во станбена зграда во алжирската провинција Борџ Бу Арериџ, соопшти денеска алжирската служба за цивилна одбрана. Во експлозијата се
Свет

Најмалку седум исламисти загинаа во воена операција во Алжир

А1он
Алжирската армија вчера убила седум вооружени исламисти во североисточниот дел на земјата, соопшти Министерството за одбрана. Како што пренесе Бета, за време на воената операција
Свет

Франција 15 години порано ги отвора архивите за „судските истраги“ за војната во Алжир

А1он
Француската министерка за култура, Розелин Башело, денеска го најави отворањето на архивата за „судските истраги“ за војната во Алжир (1954-1962), речиси 60 години подоцна, и
Свет

Алжирската крајбрежна стража спаси 13 мигранти од потонат брод

А1он
Алжирската крајбрежна стража вчера спаси 13 илегални мигранти од потонат брод и извлече четири беживотни тела, соопшти денеска Министерството за одбрана на Алжир. Во соопштението
Свет

Алжир го затвора воздушниот простор за сите авиони од Мароко

А1он
Алжирското претседателство најави затворање на воздушниот простор на земјата за сите марокански авиони во рамките на последниот спор меѓу двата соседи во конфликтот главно околу
Свет

Почина поранешниот алжирски претседател Абделазиз Бутефлика

А1он
Поранешниот алжирски претседател Абделазиз Бутефлика почина на 84-годишна возраст по долго боледување. Тој управуваше со земјата речиси две децении. Поднесе оставка во 2019 година, откако
Свет

Слаб одзив на парламентарните избори во Алжир

А1он
Во Алжир вчера се одржаа парламентарни избори, за кои владеачкиот естаблишмент се надева дека ќе ги смири антивладините протести, но излезноста на избирачите беше исклучително