alzir

Свет

Париз отвора истрага за заложничката драма во Алжир

А1он
Јавното обвинителство на Париз отвори истрага за „грабнување проследено со смрт“ во врска со заложничката драма во која беа грабнати 41 странски државјанин и стотина
Свет

Заложничката криза во Алжир продолжува, нејасна судбината на заложниците

А1он
Се уште нема јасни информации за судбината на заложниците, држени на наоѓалиште на гас во Алжир од исламистички екстремисти, јави ДПА. До овој момент информациите
Свет

Во Алжир убиени 30 заложници, меѓу кои седум странци

А1он
Киднаперите во алжирското наоѓалиште на гас убиле 30 заложници, меѓу кои седум странци, соопштија претставници на алжирските сили за безбедност, пренесе БТА. Меѓу убиените заложници се осум
Свет

30-тина алжирски работници им побегнале на киднаперите

А1он
Триесетина алжирски работници, кои биле меѓу заробените во рафинеријата во југоисточните делови на Алжир, успеале да им побегнат на киднаперите од една милитантна исламистичка група
Свет

Тројца од заложниците во Алжир побараа повлекување на алжирската војска од регионот

А1он
Тројца од странските заложници, кои вчера беа заробени од исламисти во Алжир, побараа од алжирската армија, која го опколи објектот, во кој се наоѓаат, да
Свет

Алжирскaтa aрмија го опколува регионот во кој исламистите држат 41 заложници

А1он
Алжирските војници го опколуваат регионот во источниот дел на земјата каде исламистите држат 41 странски заложници, пренесе Би-Би-Си. Според извештаите, во текот на ноќта имало
Свет

(ВИДЕО) Алжир: Киднаперите бараат прекин на француската интервенција во Мали

А1он
Исламистите, кои денес го нападнаа гасното поле на нафтената компанија “Бритиш Петролеум” во Аин Аменас, во јужниот дел на Алжир и киднапираа 41 странци, бараат
Свет

Амбасадорот на Сахарави повика на прекин на мароканската окупација на Западна Сахара

А1он
Амбасадорот на народот Сахарави во Алжир, Брахим Гали изјави дека антиколонијалните протести од 11 Декември 1960 година. ќе останат најголема инспирација за народот Сахарави кои