Зидан сака физички моќен Реал, со Погба и Холанд во составот

Од:

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан веќе го разгледува составот на тимот за следната сезона. На Французинот ќе му се довери нов проект на Реал Мадрид, а тој има намера да ја зголеми физичката јачина на стартниот состав, објави „АС“.

Главната промена во одбраната треба да биде промената на улогата на Менди – тој ќе биде главниот играч на левата страна. Во средниот ред, Зидан сепак има намера да го донесе играчот од средниот ред на Манчестер јунајтед, Пол Погба, на местото на Валверде или Лука Модриќ. Местото на Каземиро во составот не е доведено во прашање.Што се однесува до нападот, „Реал“ сè уште не одлучил дали да го купи напаѓачот на Дортмунд „Борусија“ Ерлинг Холланд. Ако се случи трансферот, тогаш во првиот состав најверојатно ќе го игра Норвежанецот, а не Карим Бензема, иако е можна и варијанта со двајца напаѓачи и Еден Азар како плејмејкер.

Во формацијата 4-3-3, Винисиус Жуниор и Марко Асенсио ќе бидат лоцирани на страничните позиции.

Посакуван состав на Зидан за следната сезона: Куртоа, Варан, Рамос, Карвахал, Менди, Каземиро, Крос, Погба, Винисиус, Азар и Холанд.

Би можело да ве интересира

Касиљас: Заминувањето беше трауматично, но Реал е мојот дом

А1он

Зидан: Можеме да бидеме горди на тоа што го постигнавме

Ландов

Бејл е уверен дека веќе нема да игра во Реал додека Зидан е тренер

А1он

Л’екип: Зидан е најдобриот светски тренер

А1он

Зинедин Зидан има проблеми со тимот пред крајот на сезоната

А1он

Нема бонуси за Реал ако ја освои Ла Лига или Лигата на шампионите

А1он