Жиру ги казни тактичките решенија на Инзаги, Милан победи во „Дерби дела Мадонина“

Милан го победи Интер со 2:1, во „Дерби дела Мадонина“ и со натпревар повеќе има само бод помалку од лидерот на табелата.

Чудната и помалку кукавичка тактика на СИмоне Инзаги му овозможи на Милан да направи пресврт во второто полувреме и да ги освои бодовите.

Интер доминираа во првиот дел, пред голот за 1:0 на Иван Перишиќ во 38.минута, голманот Мењан со неколку одлични интервенции го спаси Милан.

Во вториот дел, Интер се реши да го намали интензитетот на играта, а со дефанзивните измени што ги направи Инзаги во 70.минута му овозможи на противникот да ги контролира случувањата на теренот.

Во само три минути Милан, преку Оливие Жиру, направи целосен пресврт. Францускиот репрезентативец погоди во 75. и 78.минута.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?