Жиру ги казни тактичките решенија на Инзаги, Милан победи во „Дерби дела Мадонина“

Милан го победи Интер со 2:1, во „Дерби дела Мадонина“ и со натпревар повеќе има само бод помалку од лидерот на табелата.

dobivaj vesti na viber

Чудната и помалку кукавичка тактика на СИмоне Инзаги му овозможи на Милан да направи пресврт во второто полувреме и да ги освои бодовите.

Интер доминираа во првиот дел, пред голот за 1:0 на Иван Перишиќ во 38.минута, голманот Мењан со неколку одлични интервенции го спаси Милан.

Во вториот дел, Интер се реши да го намали интензитетот на играта, а со дефанзивните измени што ги направи Инзаги во 70.минута му овозможи на противникот да ги контролира случувањата на теренот.

Во само три минути Милан, преку Оливие Жиру, направи целосен пресврт. Францускиот репрезентативец погоди во 75. и 78.минута.

Осимен ги врати Наполи во трката за скудетото

Каљари ја продолжи кризата на Аталанта и излезе од зоната за испаѓање

Мурињо: Рома е „мала“ во очите на моќните

Рома не успеа да ја победи Џенова

Навивачите на Јувентус истакнаа транспарент со кој му посакуваат смрт на Ањели

Алегри за поразот од Интер: Понекогаш изгледа како фудбалот да е измислен од ѓаволот