Завршија првите натпревари од новата ЛШ: Победија Јувентус и Астон Вила

Одиграни се првите два натпревари од новата ЛШ во кои нема повеќе групи, туку сите 36 екипи играат во една лига. Честа да отворат нов систем на натпреварување ја имаа Јувентус и ПСВ и Јанг Бојс и Астон Вила, а двата меча завршија со убедливи победи.

Јувентус го победи ПСВ со 3:0. Кенан Јилдиз го доведе тимот на Тиаго Мота во водство со прекрасниот гол во 21. минута, а Вестон Мекени само шест минути подоцна зголеми на 2:0. Николас Гонзалес погоди во 52. минута за 3:0, а Исмаел Саибари во судиското надополнување го ублажи поразот од ПСВ.

Астон Вила победи на гостински терен во главниот град на Швајцарија со 3:0. Јури Тилеманс стартуваше за Јанг Бојс во 27. минута, а Џејкоб Ремзи 11 минути подоцна погоди за 2:0. Стрелец на конечниот резултат беше Амаду Онана во 86. минута.

Баерн – Динамо 9:2 – Најтешкиот пораз на Динамо во историјата

Ждрепка на Лигата на шампионите: Извлечени спектакуларни двојки во четвртфиналето и полуфиналето

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!