Вороњин ја напушти Динамо Москва и го нарече Путин „кучкин син“

Од:

Поранешниот украински напаѓач, Андриј Вороњин го раскина договорот со Динамо Москва, каде што беше помошник тренер поради руската инвазија на Украина и го нарече Владимир Путин „кучкин син“ во емотивната изјава.

dobivaj vesti na viber

42-годишниот поранешен фудбалер на Ливерпул работеше две години во Динамо Москва по пензионирањето од фудбалот во 2015 година. Иако е етнички Русин со потекло од Одеса, тој имаше 75 настапи за украинската репрезентација и во интервју за „Билд“ беше остар во изјавите.

„Веќе е можев да работам во земја која ја бомбардира мојата татковина. Што може да направи Германија? Да го сопре тој кучкин син Путин, да помогне на бегалците. И да прати оружје да се браниме. Горд сум на мојата земја, имаме прекрасни градови, големи луѓе. Ќе продолжиме да се бориме и ќе победиме, но цената е висока. Толку мртви… Живееме во 2022, а не во Втората светска војна. Си заминавме од Москва пред целосно да биде блокирана. Не можевме да слетаме во Диселдорф, така што отидовме во Амстердам. Мојот татко, мојата сопруга и децата се тука сега. Ми беше многу лошо последните четири дена. Ги гледам сите видеа од мојата земја и ми изгледа нереално како филм. Но, хорор филм. Сега сакам да помогнам. Со пари, со било што. Не знам дали треба да кажам, но да бев во Украина, ќе имав пушка во раце“, вели Вороњин.

Би можело да ве интересира

Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Ана Ололовска

Полскиот премиер ги обвини Русија и Белорусија за хакирање

Ана Ололовска

Вучиќ за барањата и резолуцијата од Европскиот парламент: Не ни паѓа на памет

Предраг Петровиќ

Медведев: Судење на земја со најголем нуклеарен арсенал би било опасно за светот

Горан Наумовски

Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание