(ВИДЕО) Олександр Усик ја одбрани светската титула во тешка категорија

Од:

Олександр Усик ја одбрани светската титула во тешка категорија. Во Вроцлав (Полска) со технички нокаут во деветтата рунда го победи Даниел Дубоу (Велика Британија), иако многу повеќе се зборува за еден од неговите контроверзни потези.

Украинецот беше фаворит пред борбата, но во петтата рунда направи хаос. Дубоа го удри по телото, Усик падна на подот и имаше болна гримаса. Судијата оцени дека ударот е премногу низок и според правилата му даде пет минути да се опорави. По четири минути покажа дека може да продолжи, иако судијата му предложи да паузира подолга.

Набрзо на социјалните мрежи се појави видео од сето тоа и многумина тврдат дека ударот не бил низок и дека судијата му помогнал на Усик и дека украинскиот боксер се добро одглумил. По тој прекин тој беше многу подобар боксер, па во осмата рунда првпат го собори Британецот, па истото го направи и во деветтата и победи. Тој го задржа статусот светски шампион во верзиите ВБА, ИБФ и ВБО.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дали Холовеј го постигна најголемиот нокаут на сите времиња?

Предраг Петровиќ

ВИДЕО:Телевизиски водител за прв пат влезе во рингот против професионалец, не издржа ни една минута

Предраг Петровиќ

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Шампионот на Европа по тепачката вади пиштол и пука по луѓе

Предраг Петровиќ

Поранешниот олимпиец ја убил девојката и ја фрлил од надвозник, и вбризгал седатив за коњи

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Боксот има нов „крал“: Крафорд испиша историја

Интензивно соочување Усик-Џошуа пред саботната пресметка