Поранешниот олимпиец ја убил девојката и ја фрлил од надвозник, и вбризгал седатив за коњи

Од:

Феликс Вердехо, боксерското чудо што некогаш се сметаше за следната голема порториканска ѕвезда на спортот, е осуден на две доживотни затворски казни откако беше прогласен за виновен за грозоморното убиство на неговата бремена 27-годишна девојка.

Федерален судија го осуди Вердеј по емотивните говори на семејството на Кеишла Родригез, која беше убиена во април 2021 година.

Вердехо беше прогласен за виновен во јули за киднапирање што резултираше со смрт и предизвикување смрт на неродено дете. Поранешниот боксер сакал да ја убеди девојката да абортира, а по несогласувањата Вердехо во придружба на неговиот пријател Луис Антонио Кадиз ја киднапирал девојката и ја удрил по лицето, а потоа и вбризгал непозната материја.

Аутопсијата подоцна откри дека Кеишла во нејзиното тело имала седатив што се користел на коњи и други животни. Двајцата мажи потоа користеле жици за да и ги врзат рацете и нозете пред да ја фрлат од надвозникот во реката.

Пријателот подоцна анонимно се јавил на 911 и кажал каде е пронајдено телото на 1 мај 2021 година, два дена откако Вердејо го фрлил во вода.

Меѓутоа, судскиот вештак пред судот изјавил дека Кеишла била сè уште жива кога ја фрлиле во водата. Пријателот, кој соработувал со властите и се изјаснил за виновен во ноември минатата година, ќе одлежи 30-годишна затворска казна.

Случајот ја шокираше американската јавност, особено што многумина побараа поголема заштита за жртвите на семејно насилство.

Вердехо учествуваше на Олимписките игри во Лондон во 2012 година и таа година стана професионален боксер. Тој ги доби своите први 23 борби по ред и беше означен од неколку публикации, вклучувајќи го и Гардијан, како потенцијален наследник на Мигел Кото и Феликс Тринидад во долгата линија на порторикански боксерски суперѕвезди.

Би можело да ве интересира

Српската полиција го ликвидира двојниот убиец во село кај Мајданпек

Предраг Петровиќ

Почина бизнисменот Чедо Радомировиќ, им подлегна на повредите откако беше пронајден кај Орман

Предраг Петровиќ

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски