Екипата на Манчестер Јунајтед славеше со 4:3 против Рединг, за лидерска позиција во Премиерлигата со три бода повеќе од градскиот ривал Сити.

Два пати Рединг водеше со 1:0 и 3:2, а „Црвените ѓаволи“ во свој стил правеa пресврт и на крај триумфирaа. Во 8. минута домаќините поведоа преку Хал Робсон Кану, пет минути подоцна изедначи Андерсон, а во 16. минута Руни од пенал реализира за 2:1.

Потоа Јунајтед прими два гола од уфрлување од корнер, а стрелци беа Ле Фондре и Морисон.

По половина час игра на додавање од Евра, Руни го постигна својот втор гол на мечот, а конечниот резултат беше дело на Робин ван Перси во 34. минута со својот десетти гол во сезоната.

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф