Квалификацискиот натпревар одигран за Светското фудбалско првенство 2022, Албанија – Полска, одигран синоќа во Тирана, беше привремено прекинат поради нереди на трибините.

Стрелецот на Полјаците Карол Швидерски го отвори резултатот во 77. минута. Репрезентативците на Полска го прославуваа голот кај корнер знамето кога домашните навивачи почнаа да фрлаат со шишиња кон нив.

Главниот судија Клемент Турпин ја прекина играта. Двата тима отидоа во соблекувалните. По 20 минути играчите се вратија на теренот и играта продолжи.

На крајот Послка победи со 1:0, а Албанскиот фудбалски сојуз го очекува казна од УЕФА.

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години