Де Брујне не е против Мундијал на две години

Од:

Белгискиот репрезентативец Кевин Де Брујне порача оти нема ништо против Светското првенство во фудбал да се одржува на секои две години.

– На почетокот на оваа сезона имав состанок со луѓето од ФИФА и Арсен Венгер (шефот на програмата за глобален развој на ФИФА), на кој ни објаснија што сакаат да постигнат со таа идеја. Не мислам дека таа идеја е самата по себе лоша. Но, секако дека е потребна координација на сите фудбалски федерации, УЕФА и ФИФА, изјави Де Брујне за белгиските медиуми.

Играчот за врска на Манчестер сити додаде дека „инсистирал на тоа играчите на крајот од сезоната и натаму да имаат ист период за одмор како и досега“.

ФИФА за 20 декември закажа состанок на кој ќе се разговара за идејата за двегодишно Светско првенство во иднина.

Би можело да ве интересира

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Роналдо со рекорден, десетти хет-трик во репрезентативниот дрес

Ана Ололовска