Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

Од:

Фудбалската федерација на Албанија го осуди денеска насилничкото однесување на своите навивачи, но, притоа, ги обвини и полските фанови за провокации за време на натпреварот во Tирана во рамки на мундијалските квалификации.

dobivaj vesti na viber

Полска во вторникот во Тирана забележа победа од 1:0, а натпреварот беше во прекин околу 20 минути, откако Карол Свидерски го постигна победоносниот гол во 77 минута. Веднаш потоа албански навивачи почнаа да фрлаат пластични шишиња кон полските фудбалери, кои го напуштија теренот.

Ден по натпреварот ФИФА отвори дисциплинска постапка против фудблските федерации на Албанија и Полска и ги осуди инцидентите.

– Имавме 22.000 прекрасни навивачи и неколкумина поединци, кои ги расипаа сите убави работи што екипата ги направи, соопшти Албанската федерација, додавајќи притоа, дека и полските навивачи сносат вина поради „константното провоцирање и многу агресивно однесување“.

Тирана на 25 мај идната година треба да биде домаќин на првото финале во Конференциската лига на УЕФА.

Би можело да ве интересира

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

Катерина Павлова-Николовска

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство