ВИДЕО: Јокиќ се соочува со суспензија-влезе во публиката да ја одзема топката

Од:

Има елементи да му се изрече суспензија на Никола Јокиќ поради влегувањето кај навивачите – лигата е на потег.

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ потоа би можел да биде казнет поради расправија со публиката од првиот ред на мечот со Феникс во Аризона.

Во таа ситуација, центарот на Денвер ги напушти границите на теренот, тргна да ја земе топката, која во тој момент беше во рацете на сопственикот на домашната франшиза, Мет Ишбија – и му ја одзеде.

Дојде до кратко туркање, тензија, а судиите за тој потег му покажаа техничка грешка на Јокиќ.

Ако остане така, ќе биде одлично за српскиот кошаркар, сепак, според правилата на НБА, кои веднаш ги протолкуваа одредени американски медиуми, Никола може да биде суспендиран на следниот меч токму поради влегување во публика.

„Доколку некој играч намерно влезе кај навивачите и причината за тоа не е продолжување на играта (борба за топка, на пример), тој мора да биде исфрлен од игра“, се вели во точка 4 од гореспоменатиот правилник.

Сега ќе видиме што вели лигата и дали „случајот Јокиќ“ ќе се најде на дисциплинската агенда пред следниот меч во Колорадо.

Едно е сигурно, ако Никола биде суспендиран, тоа ќе биде огромен хендикеп за Нагетс и нивните аспирации да стигнат до финалето.

Да потсетиме, во четвртиот натпревар од серијата синоќа во Аризона, српскиот центар против Санс постигна 53 поени, но тоа не беше доволно за победа на гостите.

Би можело да ве интересира

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Никола Јокиќ го освои првото место во трката за МВП наградата

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки