Екипата на Интер на последниот натпревар од 22.коло од Серија А синоќа одигра нерешено на домашен терен со Торино – 2:2. Со овој резултат „нероазурите“ заостануваат девет бодови зад лидерот Јувентус и шест зад второпласираниот Наполи.

Домаќините поведоа со голот на Кристијан Киву во 5.минута, но гостите со двата гола (23.минута и 52.минута) на Рикардо Меџиорини направија пресврт. Конечните 2:2 ги постави Естебан Камбијасо во 67.минута.

На другите натпревари од ова коло во Италијанското фудбалско првенство беа постигнати следниве резултати: Аталанта – Милан 0:1, Катанија – Фиорентина 2:1, Парма – Наполи 1:2, Сампдорија – Пескара 6:0, Удинезе – Сиена 1:0, Каљари – Палермо 1:1, Болоња – Рома 3:3, Јувентус – Џенова 1:1 и Лацио – Киево 0:1.

Табела: Јувентус 49 бодови, Наполи 46, Лацио 43, Интер 40, Милан 37, Фиорентина 36, Катанија 35,…

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?