ВИДЕО: Ѓоковиќ го подари победничкиот рекет на девојче од публиката

Од:

Исто како што направи и на Ролан Гарос, кога му го даде победничкиот рекет на едно момче, Новак Ѓоковиќ го стори истото на Вимблдон.

По шестиот пехар во Лондон и 20-от слем во кариерата, Ѓоковиќ подели сè што можеше од реквизитите на публиката. Најсреќна беше една девојка која имаше транспарент во рацете за време на целиот натпревар.

„Број 1, извонреден, победоносен, амбициозен, може да се бакнува“, стоеше во пораката на англиски јазик.

Кога ќе се прочитаат првите букви од транспарентнот, се добива името НОВАК.

Ѓоковиќ беше воодушевен од овој гест и сметаше дека девојчето заслужува да го добие победничкиот рекет.

Ден кој ќе го памети цел живот, кога доби подарок рекет од најдобрата тенисерка на светот.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Ханделсблат: Спонзорите нервозно ја следат аферата околу Ѓоковиќ

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ шета во Црна Гора

А1он

Судот ги објави причините за депортацијата на Ѓоковиќ

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија, бара отштета од 3,8 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска