(ВИДЕО) Фоњини на сред меч го нападна Надал поради одолговлекување

Рафаел Надал ја освои титулата во Хамбург на 47 АТП турнир кој е најголем во оваа сезона.

Надал во финалето славеше против Фабио Фоњини со 7:5, 7:5, со што ја прекина серијата од два порази против италијанскиот тенисер. Меѓутоа, вест од мечот стана вербалниот конфликт помеѓу Фогнини и Надал кој се случи кон крајот на вториот сет.

Фоњини му го одзеде почетниот удар на Надал на 4:4 и го обезбеди сервисот за сет. Но наместо да седне на столот и да се подготви за својот сервис, Фогнини почна да се расправа со Надал. Дојде до мрежата и почна да вика кон Надал.

-Секогаш истата работа. Не го пратиш ритамот на серверот. Веќе многу пати сум ти го кажал тоа, му кажав и на судијата, но тој ништо не прави по тоа прашање, викаше Фогнини, очигледно незадоволен што на Надал му треба толку време за подготовка кога тој треба да сервира.

Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Надал никогаш поемотивен: „Моето тело веќе долго време испраќа сигнали…“

Надал подобар од Де Минор во Мадрид, се реваншира за поразот од Барселона

Рафаел Надал: Ќе играм на Ролан Гарос ако чувствувам дека можам да се натпреварувам

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се врати на теренот со победа против Флавиo Коболи

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест