Лидерот во Премиер лигата, тимот на Челзи синоќа со гол постигнат во 90.минута дојде до трите бода на дуелот со Евертон.

Стрелец на победничкиот погодок за „сините“ од Лондон беше Бразилецот Вилијан, откако минута претходно гостите од Ливерпул останаа со играч помалку по вториот жолт картон на Герет Бери.

На другите натпревари од 25.коло одиграни синоќа: Манчестер Јунајтед – Барнли 3:1, Саутемптон – Вест Хем 0:0, Стоук – Манчестер Сити 1:4, Кристал Палас – Њукасл 1:1 и ВБА – Свонси 2:0.

Во вторникот: Арсенал – Лестер 2:1, Хал – Астон Вила 2:0, Сандерленд – КПР 0:2 и Ливерпул – Тотенхем 3:2.

Табела:  Челзи 59 бодови, Манчестер Сити 52, Манчестер Јунајтед 47, Саутемптон 46, Арсенал 45, Тотенхем 43, Ливерпул 42,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Катерина Ѓуровски

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф