(ВИДЕО) Челзи сигурен кај Стоук, два автогола на Волтерс

Во најквалитетното Англиското фудбалско првенство попладнево на програмата беа осум натпревари од 22. коло, а во еден од нив, тимот на Челзи со убедливи 4:0 победи на гостински терен против Стоук.

Два автогола постигна Волтерс, по еднаш погодија Лампард од пенал и Азар.

Постигнати резултати на другите седум денешни натпревари во Премиер лигата: КПР – Тотенхем 0:0, Астон Вила – Саутемптон 0:1, Евертон – Свонси 0:0, Фулам – Виган 1:1, Норвич – Њукасл 0:0, Рединг – ВБА 3:2 и Сандерленд – Вест Хем 3:0.

Во Манчестер и во Лондон утре ќе се одиграат дерби натпреварите во ова коло. На „Олд Трафорд“ лидерот Манчестер Јунајтед ќе му биде домаќин на Ливерпул. Оваа средба ќе стартува од 14 часот и 30 минути, а од 17 часот закажан е почетокот на мечот Арсенал – Манчестер Сити.

Табела: Манчестер Јунајтед 52 бодови, Манчестер Сити 45, Челзи 41, Тотенхем 40, Евертон 37, Арсенал 34, ВБА 33, Ливерпул 31,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф