Манчестер Сити уште еднаш ја покажа сета своја моќ, овој пат со 6:1 победа над Борнмаут. Ѕвезда на „Етихад“ оваа сабота е Џереми Доку, кој ги стартуваше гостите во 30. минута, а потоа запиша уште четири асистенции и барем привремено ги доведе „граѓаните“ на врвот на табелата во Премиер лигата со 27 бодови, еден повеќе од Тотенхем кои се со натпревар помалку.

Покрај тоа што беше сведок на импресивната игра на Сити и најдоброто издание на Доку откако дојде кај Пеп Гвардиола, натпреварот го одбележа и една бизарна сцена од 33. минута. Имено, додека играчите на Сити еуфорично го прославуваа голот на Бернардо Силва за 2:0, во публиката беше забележано дека Џулијан Алварез – нема заб.

Глетката го изненади и стрелецот Силва, кој со рака му покажа на дупката во устата на својот соиграч од Аргентина, на што Алварез само се насмеа и продолжи понатаму. Не е познато кога напаѓачот на Гвардиола останал без забот, но судејќи по крвта што можеше да се забележи на неговите усни, веројатно се работи за ситуација пред вториот гол.

Набргу по натпреварот Алварез објави фотографија со широка насмевка.