ВИДЕО: Барак Обама стана стратешки партнер на НБА во Африка

Од:

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама стана стратешки партнер на новата НБА дивизија во Африка, се наведува на официјалната веб-страница на лигата.

Според договорот, Обама ќе поседува малцински удел во НБА Африка.

„Претседателот ќе и помогне на лигата да ги спроведе програмите и партнерствата што поддржуваат родова еднаквост и економска вклученост“, се вели во соопштението.

– Во Африка, кошарката може да придонесе за зајакнување, права, благосостојба и еднаквост низ целиот континент. Како претседател и основач на фондацијата, си поставив задача да привлечам млади луѓе од Африка. Тоа е затоа што Африка има највисок процент на млади во светот. И оваа нова генерација е подготвена за позитивна трансформација, порача Обама.

Во мај оваа година, НБА формално ја формираше НБА Африка дивизија за да управува со своите континентални бизниси, вклучително и Африканската кошаркарска лига (БАЛ). Истиот месец, лигата ја имаше својата прва сезона, чиј победник беше египетскиот клуб Замалек.

Би можело да ве интересира

Мајк Џејмс се пресели од Бруклин во Монако

А1он

Ентони: Леброн е како баба во италијански ресторан

Ана Ололовска

Деандре Џордан: Се радувам дека нема да треба повеќе да играм против играчи какви што има Лејкерс

А1он

НБА разгледува можност за одржување мини-турнир во текот на сезоната со награда од милион долари по играч

Ана Ололовска

Милвоки се согласи на двегодишен договор со Џастин Робинсон

Ана Ололовска

Милсап потпиша за Бруклин

А1он