Вардар победи на гостувањето кај Кил

Вардар со звукот на сирената успеа да победи со 28:29 на гостувањето кај Кил во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите.

По изедначениот старт на натпреварот, Вардар благодарение на одбраните на Арпад Штербик направи предност од 4:7. Во останатиот дел од првото полувреме „црвено-црните“ одржуваа минимална предност, иако во два наврати Кил изедначи.

На паузата Вардар замина со минимална предност од 11:13.

Избраниците на Раул Гонзалез добро го започнаа вториот дел и поведоа со 14:17. Но благодарение на шесте интервенции на голманот Никлас Ландин во 40 минута Кил стигна до израмнување од 18:18.

Потоа домаќините направија серија и стигнаа до 20:23 во 48 минута, но не успеаа да ја сочуваат предноста до крајот на натпреварот.

Дибиров на 28 секунди пред крај изедначи на 28:28, а Македа во последните секунди му донесе триумф на Врадар.

Реванш натпреварот, по кој ќе биде познат патникот на Ф4 турнирот во Келн, ќе се одигра на 29 април во Скопје.

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер