Вардар го освои 49. Струшки ракометен турнир

Од:

Македонскиот шампион Вардар, го освои 49. Струшки ракометен турнир, откако синоќа во драматичен дуел и реприза од ланското финале му се реваншираше на Еурофарм Пелистер, совладувајќи го дури по продолженијата со 33:32 и по 13-ти пат го освои овој турнир. Во регуларниот дел натпреварот заврши 28:28.

Натпреварот го реши Тимур Дибиров од пенал во последната секунда во продолженијата. Претходно за третото место Бутел го совлада тимот на Тиквеш убедливо со 29:20. Натпреварот беше решен во првите 30 минути, во кои Бутел замина на одмор со седум голови позитива (17:10).

Во првиот неделен меч, Металург го совлада домаќинот, екипата на Струга со 29:23 (15:12), со што го избегна последното место на турнирот.

За најдобар голман на 49. Струшки турнир беше прогласен Мартин Секељи од Еурофарм Пелистер, најдобар стрелец беше Златко Мојсовски од Бутел, а најдобар играч е Тимур Дибиров од Вардар.

Организаторите најавија многу звучни имиња, учесници во Лигата на шампионите за јубилејното 50. издание на Струшкиот ракометен турнир за идната година.

Би можело да ве интересира

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска