УЕФА во одбрана на одлуката за финалето во Баку

Од:

Првиот човек на УЕФА Александар Чеферин застана во одбрана на одлуката на федерацијата – финалето на Лига Европа да се игра во Баку, Азербејџан, која наиде на критики на Англичаните.

– Англичаните секогаш се жалат, секогаш се незадоволни поради нешто. Така не си помагаат себе си. Зошто игравме во Баку? Па, и таму живеат луѓе, знаете, хомосапиенси. Тие не се бунеа поради тоа што натпреварот почна во 23 часот според нивното време, изјави Чеферин.

Тој даде дека одлуката е донесена пред година и пол и запраша, дали во Англија можеби постои само еден стадион кој е помодерен од тој во Баку.

– Ние мораме да го развиеме фудбалот секаде, не само во Германија и Англија. Што би се случило доколку на финалето би играле Шахтјор и Зенит? Тие би дошле на финалето во Лондон, да речеме, и не би се бунеле, рече претседателот на УЕФА.

Инаку, за трофејот на финалето на второто по значење европско клупско натпреварување, играа Арсенал и Челзи, а стадионот во главниот град на Азербејџан, не беше исполнет до последното место, па поради тоа беа упатени критики од англиските навивачи на адреса на УЕФА за погрешен избор на местото за финалето на Лига Европа.

Би можело да ве интересира

Претседателот на УЕФА навивал за сплитски Хајдук

Татјана Ташкова

УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

Ана Ололовска

УЕФА го одложи натпревар помеѓу Косово и Русија поради безбедносни причини

Ана Ололовска

УЕФА препорача да не се игра на стадиони каде на жените им е забранет влез

Ана Ололовска

УЕФА ќе формира агенција против местење натпревари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ван Дајк прогласен за Играч на годината на УЕФА