УЕФА: Одлуката на шпанскиот суд за Супер лигата е „пристрасна“

Од:

УЕФА денеска поднесе барање до мадридскиот суд да биде изземен судијата, кој го води спорот меѓу Европската куќа на фудбалот и основачите на Супер лигата, Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, и воедно поднесе жалба до Високиот суд во Мадрид поради „значителни неправилности во постапката“.

Од УЕФА посочија дека судијата, кој го води спорот е пристрасен и затоа очекуваат негово изземање во согласност со шпанското законодавство и во интерес на правдата.

Поаѓајќи од одлуката што мадридскиот суд ја донесе вчера, УЕФА мораше да ја суспендира дисциплинската постапка против Реал, Барселона и Јувентус, преостанатите три клубови, кои сè уште се поврзани со проектот за формирање Супер лига.

Паралелно со ова, УЕФА наведе дека и натаму ќе презема постапки во согласност со националните законодавства и законите на УЕФА со цел да ги заштите своите и интересите на сите страни вклучени во европскиот фудбал.

Би можело да ве интересира

Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

А1он

Црвена ѕвезда се соочува со висока казна од УЕФА

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

УЕФА и ФИФА со ревизија на финансиското работење на ФФМ поврзано со проектите од развојните и инвестициските програми

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска