УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

Од:

Апелационата комисија на УЕФА ги отфрли жалбите поднесени од Португалија и Луксембург, барајќи службени порази за Украина во квалификациите за натпреварите од ЕВРО 2020.

Португалија и Луксембург побараа Украинците да бидат казнети поради настапите на Жуниор Мораеш поради наводно кршење на правилата при натурализирање на странец.

Украина одигра нерешено со Португалија (0:0), а го победи Луксембург со резултат 2:1.

Според правилата на ФИФА, играчот кој го менува државјанството мора постојано да игра за клубовите во земјата најмалку пет години. Мораеш играше за украинските тимови од јули 2012 до февруари 2017 година. Во февруари, тој накратко замина на позајмица во Кина, по што се врати во Украина.

Украина по четири натпревари го зазема првото место во квалификациската група Б за ЕП 2020, со освоени 10 од можни 12 бода.

Би можело да ве интересира

УЕФА размислува да го одземе финалето на ЛШ на Истанбул заради конфликтот во Сирија

Ана Ололовска

УЕФА ги објави најдобрите 11 по квалификациите за ЕП

Претседателот на УЕФА навивал за сплитски Хајдук

Татјана Ташкова

УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

Ана Ололовска

УЕФА го одложи натпревар помеѓу Косово и Русија поради безбедносни причини

Ана Ололовска

УЕФА препорача да не се игра на стадиони каде на жените им е забранет влез

Ана Ололовска