Тухел за крајот на „црната серија“ на Вернер: За напаѓач нема подобро чувство од постигнување гол

Од:

Тренерот на Челзи, Томас Тухел, уште еднаш му искажа поддршка на Тимо Вернер кој по пауза од 10 натпревари без постигнат гол, синоќа се запиша во листата на стрелците.

Челзи во натпревар од третото коло во Лига Купот на Англија со Астон Вила одигра 1:1, па на пенали победи со 4: 3.

– Одигравме многу тежок натпревар во кој успеавме да им дадеме шанса на голем број играчи. Направивме многу промени, а тимот никогаш не влегол на терен во таква комбинација. Во такви услови, потребно е одредено време да се прилагоди на теренот. За нас беше важно да не очекуваме премногу во однос на креативноста. Очекувавме да го видиме најенергичниот фудбал што го изведува тимот, и го видовме. Ние добиваме доверба во нашите способности секоја минута. За голот на Вернер, наша задача е да создадеме ситуации за него, а реализацијата зависи од него. Нема подобро чувство за напаѓач од постигнување гол, истакна Тухел.

Следен ривал на Челзи во Лига купот ќе биде Саутемптон.

Би можело да ве интересира

Рангник чека работна дозвола да дебитира на клупата на Јунајтед

А1он

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Ана Ололовска

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед го потврди отказот: Солскјер секогаш ќе биде наша легенда

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Погба по вторпат заминува од „Олд Трафорд“

Ана Ололовска