Тухел: Бев сигурен дека Челзи правилно ќе реагира по поразот од Вест Бром

Од:

Тренерот на Челзи, Томас Тухел се осврна на триумфот над Порто со 2:0 во првото четвртфинале во Лигата на шампионите.

– Натпреварот против Порто беше тежок. Имаше доволно моменти кога имавме тешки периоди. Но, ние го прифативме. Тимот беше расположен и постигнавме одличен резултат. Бев сигурен дека тимот ќе реагира правилно на поразот од Вест Бром (2:5). Немав некои посебни грижи за ова. Бевме подготвени да дадеме одговор на теренот. Во фудбалот не може без пораз. Најважниот тест е да се вратиме на победите после нив.

Заедно постигнавме многу извонредни резултати, а потоа изгубивме заедно, по што – повторно заедно – реагиравме правилно на она што се случи. Така, се приближивме и почнавме повеќе да веруваме едни во други, рече Тухел.

Реваншот од пресметката Челзи – Порто е закажан за 13 април.

Би можело да ве интересира

Кин за Тотенхем: Немаат доволно лидери, карактер, добри дефанзивци

Ана Ололовска

Мурињо сака да го види Фелаини во Тотенхем

Ана Ололовска

Рашфорд го повтори рекордот на Роналдо со Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Манчестер сити го обнови договорот со Де Бруин до 2025 година

Ана Ололовска

Арсенал неколку недели без Давид Луис поради операција на колено

Ана Ололовска

Тотенхем и Манчестер Сити пред 8.000 гледачи во финалето на Карабао купот

Ана Ололовска