Три меча казна за Ибака

Од:

Крилото на Торонто, Серж Ибакка доби казна од три натпревари заради инцидентот со Маркез Крис од Кливленд.

Двајцата си разменија удари по реплика од Крис, чија казна сепак е помала и тој ќе пропушти само еден натпревар за Кавалирс.

Санкцијата на Ибака е поголема откако од Лигата истакнуваат дека тој правел слични проблеми и во минатота – само минатата сезона тој два пати беше вмешан во инциденти со противнички кошаркари.

Казната на Серж ќе го остави надвор од тимот во мечевите против Лос Анџелес Лејкерс, Детроит Пистонс и Њујорк Никс.

Крис, пак, ќе ја пропушти само посетата на Орландо Меџик.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска