Светското првенство му пресуди: Брестовац веќе не е селектор на Македонија

Од:

Данило Брестовац од денеска не е селектор на ракометната репрезентација на Македонија. Слабите резултати на Светското првенство во Египет придонесоа, Брестовац и РФМ да се разделат.

„Ракометната Федерација на Македонија би сакала да ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и Данило Брестовац, на 26 јануари 2021 година, взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори“, објави Ракометната Федерација на Македонија.

Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција од 2019 година, наследувајќи го на кормилото на националниот тим Раул Гонзалес.

Би можело да ве интересира

Одложено ракометното коло поради смртта на Даниловски

Ана Ололовска

РФМ ги исклучи Начевски и Хајредин

РФМ ги определи наградите за машката и женската сениорска репрезентација

Ана Ололовска

Данска ни се одмази за поразот во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите ќе поделат награда од 20.000 евра за триумфот над Данска

Жарко Настоски

РФМ ги награди репрезентативците со 20 илјади евра

Ана Ололовска