СП 2014: Нејмар: Подобро и од очекуваното

Од:

Бразилската фудбалска репрезентација со победа од 3:1 против Хрватска го почна 20.то Светско првенство. Играч на натпреварот беше Нејмар, кој постигна два гола (еден од пенал).

Нејмар има 22 години и веќе е 6. на листата на стрелци во историјата на бразилската репрезентација.

– Ова е подобро и од очекуваното. Се надевав на победа, но не на ваков начин да дебитирам на Светско првенство, изјави Нејмар.

Селекторот на бразилската репрезентација Луис Фелипе Сколари покрај своите играчи ги пофали и навивачите на „Коринтианс Арена“, како и репрезентативците на Хрватска.

– Моите играчи беа фантастични, останаа мирни и направија пресврт на првиот натпревар од Мундијалот, што не е нималку лесно. Одлична беше и поддршката од трибините, а и Хрватска покажа дека е добар тим. Тоа е тим кој ја контролира топката и заслужуваат пофалби за играта, истакна Сколари.

Бразил натпреварот од второто коло го игра на 17 јуни (вторник) во Форталеза против Мексико.

Би можело да ве интересира

Само вакцинирани навивачи на Мундијалот 2022 во Катар

Ана Ололовска

Естонија го премести мечот со Чешка на натурален терен поради коронавирус

Ана Ололовска

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Венгер се залага за Светско првенство на секои две години

Жарко Настоски

Ангеловски го објави списокот на фудбалери за почетокот на квалификациите за СП 2022

Ана Ололовска

КОНМЕБОЛ ги одложени мартовските квалификации за СП 2022

Ана Ололовска

Leave a Comment

9 − six =