Сондерс официјално тренер на Минесота

Од:

Раководство на НБА-лигашот Минесота” го назначи Рајан Сондерс за тренер на тимот, објави прес-службата на клубот.

Деталите за договорот со 33-годишниот кошаркарски стручњак не се обелоденети.

– Во Рајан, добиваме еден светла, млада тренерска улога во НБА. Јас сум импресиониран од тоа како ги разви односите со нашите играчи и со неговиот современ пристап кон нашата игра која ја однесе во нагорна линија. Цврсто верувам дека Рајан е вистинската личност која ќе ја води нашата екипа, изјави сопственикот на „Тимбервулвс“ Глен Тејлор.

Сондерс од јануари 2019 година беше в.д. тренер на Минесота по отпуштањето на Том Тибодо. Под негово водство, тимот постигна 17 победи на 42 натпревари.

Би можело да ве интересира

Грифин: Лос Анџелес е град на Лејкерси, а не на Клиперси

Ана Ололовска

Гордон го продолжи договорот со Рокетси

Ана Ололовска

Калдерон може да стави крај на својата кариера

Ана Ололовска

Хауард потпиша за Лејкерс

Ана Ололовска

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска