Солскјер: Требаше да победиме со поголема разлика

Од:

Победа во дербито со Манчестер Сити (2:1) донесе многу радост на Оле Гунар Солскјер, кој е критикуван постојано уште од почетокот на сезоната. Сепак, Манчестер Јунајтед уште еднаш покажа дека се силни против екипите во врвот на пласманот. Според норвешкиот стратег, неговиот тим дури и заслужил да победи поубедливо.

– Ќе го паметиме овој натпревар. Бевме опасни кога ја поседувавме топката и тргнувавме напред против можеби најсилниот тим на светот. Сити е навистина одличен тим. Не е лесно да се постигне таков резултат и да се браниш против нив толку добро, како што направивме ние. Требаше да победиме со два, три, па дури и четири гола разлика, но нивниот голман беше брилијантен, рече Солскјер.

Со 24 поени, Јунајтед сега се наоѓа на петтото место во пласманот. „Црвените ѓаволи“ веќе го поразија вториот Лестер, третиот Ман Сити, четвртиот Челзи и шестиот Тотенхем, а покрај тоа, тие се единствените кои не загубија од лидерот Ливерпул.

Би можело да ве интересира

Солскјер: Не можеме да поправиме сè со десет трансфери, Клоп имаше четири години да ја изгради својата екипа

Ана Ололовска

Лукаку: Мурињо не успеа во Јунајтед затоа што не ги доби играчите што ги сакаше

Ана Ололовска

Ливерпул ги скроти „волците“, но даде жртва

Ана Ололовска

Манчестер јунајтед не планира да го разреши Солскјер

Ана Ололовска

Фудбалерите на Тотенхем ги негираа гласините за незадоволство од работата на Мурињо

Ана Ололовска

Себалос бара од Реал да го раскине договорот за закуп со Арсенал

Ана Ололовска