Солскјер: Го имаме еден од најдобрите голмани на светот

Од:

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер го пофали настапот на Давид Де Геа на реваншот од полуфиналето на Лига Европа против Рома.

Англискиот тим синоќа на гостувањето во Рим загуби со 3:2, но оди во финалето поради победата на свој терен со 6:2.

– Премногу често ја губевме топката во тешки ситуации, но за среќа имаме еден од најдобрите голмани во светот. Исто така го имаме и Кавани, напаѓач кој е желен да постигнува голови. За време на мечот имавме и подеми и падови. Второто полувреме не беше добро за нас, но стигнавме до финалето, изјави Солскјер.

Манчестер јунајтед во финалето во Лигата на Европа, каде ќе се сретне со Виљареал на 26 мај во Гдањск.

Би можело да ве интересира

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Ана Ололовска

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

А1он

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Формирани групите во Лигата на Европа

Ана Ололовска

Рашфорд: Нема да се предадеме, жалиме за трофејот

Ана Ололовска

Виљареал на пенали ја освои Лига Европа

Ана Ололовска