Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

Од:

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа во вечерашниот пораз на Наполи на домашен терен од московски Спартак со 3-2 (0-1) во рамки на 2. коло во групата Ц.

Елмас го доведе Наполи во водство веќе во 11 секунда, пред Спартак да го искористи исклучувањето на Марио Руи во 30. минута и со головите на Квинси Промес (55, 90) и Микаил Игнатов (81) да дојде до целосен резултатски пресврт. Конечниот резултат го постави Виктор Осимен во судиското продолжение.

Македонскиот репрезентативец го израмни рекордот што во 2016 година го постави Јан Сикора, кој поспостигна гол по 10.69 секунди на мечот меѓу Карабах и Либерец (2-2).

Би можело да ве интересира

Наполи три месеци без повредениот Осимен

А1он

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Ана Ололовска

Наполи на Елмас единствен клуб во најдобрите пет лиги што не загубил бодови сезонава

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Киеза ќе го пропушти дербито со Наполи

А1он

Формирани групите во Лигата на Европа

Ана Ололовска