Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Од:

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис изрази желба за реформи во европскиот фудбал.

– Системот не работи повеќе. Лигата на шампионите и Лига Европа не генерираат доволно приход за клубовите да го оправдаат своето учество во нив. Потребни ви се повеќе играчи од највисоко ниво за да бидете конкурентни. Ова значи дека треба да потрошите повеќе пари и паричната награда на европските натпревари не го зема ова предвид. Клубовите треба да смислат помодерен и поисплатлив турнир за сите вклучени.

Треба да го намалиме бројот на натпревари со намалување на големината на највисоките дивизии низ Европа. Неопходно е да се создаде европска лига со демократски систем за влез врз основа на постигнувањата на тимовите. Го проучував проектот и подготвен сум да дадам 10 милијарди евра.

Ако не ги промениме правилата на игра и не го направиме спектаклот подобар, младите ќе не напуштат и фудбалот ќе престане да биде централен дел од нашиот живот, изјави Де Лаурентис за „Дејли мејл“.

На 19 април беше објавен проектот Суперлига за врвните клубови во Европа. Турнирот беше планирано да се одржи паралелно со европските купови и националните првенства. Иницијативата наиде на негативни реакции од лигите, УЕФА и многу фанови. Првично, 12 екипи сакаа да учествуваат на турнирот, но два дена подоцна проектот беше суспендиран, а девет клубови се повлекоа од него. Реал Мадрид, Барселона и Јувентус одбија да го сторат тоа.

Би можело да ве интересира

Роналдо постави рекорд во ЛШ

Ана Ололовска

Куман ја пофали Барселона за играта во одбрана против Динамо Киев

Ана Ололовска

Роналдо по победата над Аталанта: Никогаш не се откажуваме

Ана Ололовска

Пиоли: Порто победи заслужено, Милан не беше на ниво

Ана Ололовска

Гризман стана првиот играч во историјата на ЛШ кој постигнал два гола и добил црвен картон на ист натпревар

Ана Ололовска

Симеоне објасни зошто не се ракуваше со Клоп по поразот од Ливерпул

Ана Ололовска