Скандал во Мадрид: Ѕвезда на Реал чекаше на паркинг и претепа со тупаници фудбалер на Вилјареал

Од:

Реал Мадрид загуби на домашен терен од Вилјареал (3:2) и со тоа дополнително ја „доближи“ Барселона до титулата во Примера. Сепак, поразот не е главна тема по овој меч, туку тоа што Федерико Валверде (24) на паркинг го чекаал Алекс Баена од Вилјареали го удрил со тупаница. Веста ја потврди шпанскиот спортски медиум „Марка“.

Двајцата имале расправии и во текот на мечот, но откако завршил, дошло до физичка пресметка. На крајот се вклучило обезбедувањето. Причина за тоа било што Баена на мечот одигран во Купот на 19 јануари, го спомнал неговото семејство, а потоа и неродениот син.

Сопругата на Федерико, Мина Бонито, тогаш имала проблеми со бременоста и постоела шанса да го загуби детето. За време на натпреварот на тој натпревар, Баена наводно му рекол на Валверде „плачи сега, кога твојот син нема да се роди“. Ова го тврдат претставниците на играчите на Реал, кои во изјава за „Марка“ потврдија дека се тргнало од тој детал. „Потоа му го спомнал синот, а потоа повторил нешто слично на овој натпревар, па го чекаше на паркингот и му рече никогаш повеќе да не го спомнува неговото семејство“, се наведува во шпанските медиуми.

Би можело да ве интересира

Винисиус заминува доколку Реал потпише со Мбапе

Предраг Петровиќ

Реал реши да го „казни“ Мбапе, му дава 100 милиони евра помалку од пред две години

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ

Два гола на Англичанецот за победа на Реал Мадрид против Барса

Модриќ и Крос не се задоволни од ситуацијата во Реал Мадрид

Уапсени тројца фудбалери на Реал Мадрид