Сите резултати од реваншите во првото квалификациско коло на ЛЕ

Од:

Вчеравечер се одиграа 42 реванш-дуели од првиот квалификациски круг на Лигата Европа.

Во голем број од нив, беа постигнати изненадувачки резултати, а тимовите кои претходно беа сметани за аутсајдери продолжија напред.

Несомнено, најголема сензација е срамниот пораз на Хајдук (Сплит) од страна на малтешкиот Гзира Јунајтед. Хрватскиот тим победи со 2-0 како гостин, поведе и на својот „Пољуд“, но потоа дозволи три гола и го напушти турнирот во најраната фаза.

Сериозни тимови како Краков и Динамо (Минск) исто така се аут од трката.

Што се однесува до македонските претставници, Академија Пандев, Шкупи и Македонија Ѓ.П. сите беа елиминирани уште по првото квалификациско коло.

Реванш-дуели од првото квалификациско коло на Лига Европа:

Тобол (Казахстан) – Жунес Еш (Луксембург) 1:1 (0:0)
Каират (Казахстан) – Широки Брег (БиХ) 2:1 (2:1)
Македонија Ѓорче Петров (Северна Македонија) – Алашкерт (Ерменија) 0:3 (1:3)
Теута (Албанија) – Вентспилс (Латвија) ​​1:0 (0:3)
Интер Турку (Финска) – Брондби (Данска) 2:0 (1:4)
Университатеа Крајова (Романија) – Сабаил (Азербејџан) 3:2 (3:2)
Рига (Латвија) ​​- Олимпија Љубљана (Словенија) 0:2 (3:2)
Левадија Талин (Естонија) – Стјарнан (Исланд) 3:2 по пр. (1:2)
РоПС Рованиеми (Финска) – Абердин (Шкотска) 1:2 (1:2)
Динамо Минск (Белорусија) – Лиепаја (Латвија) ​​1:2 (1:1)
Левски (Бугарија) – Ружомберок (Словачка) 2:0 (2:0)
Аполон Лимасол (Кипар) – Каунас Жалгарис (Литванија) 4:0 (2:0)
Петрокуб-Хунчести (Молдавија) ​​- АЕК Ларнака (Кипар) 0:1 (0:1)
Милсами Орхеи (Молдавија) ​​- ФКСБ (Романија) 1:2 (0:2)
Вадуз (Лихтенштајн) – Браидаблик (Исланд) 2:1 (0:0)
Хаугесунд (Норвешка) – Клифтонвил (Северна Ирска) 5:1 (1:0)
Нефчи (Азербејџан) – Сперанца (Молдавија) ​​6:0 (3:0)
Торпедо Кутаиси (Грузија) – Ордабаси (Казахстан) 0:2 (0:1)
Жалгирис Вилнус (Литванија) – Хонвед (Унгарија) 1:1 (1:3)
Зрињски (БиХ) – Академија Пандев (Северна Македонија) 3:0 (3:0)
Краков (Полска) – Дунајска стреда (Словачка) 2:2 по пр. (1:1)
Шкупи (Македонија) – Пјуник (Ерменија) 1:2 (3:3)
Апоел Бер Шева (Израел) – Лачи (Албанија) 1:0 (1:1)
Будуќност (Црна Гора) – Нарва Транс (Естонија) 4:1 (2:0)
Раднички Ниш (Флорида) – Флора Талин (Естонија) 2:2 (0:2)

Витебск (Белорусија) – КУПС (Финска) 1:1 (0:2)
Домжале (Словенија) – Балзан (Малта) 1:0 (4:3)
Спартак Трнава (Словачка) – Радник (БиХ) 5:2 по пр. и пенали (0:2)
Балимена (Северна Ирска) – Малме (Шведска) 0:4 (0:7)
Мура (Словенија) – Макаби Хаифа (Израел) 2:3 (0:2)
Б36 Торсхавн (Фарски Острови) – Крусејдерс (Северна Ирска) 2:3 (0:2)
Енгордани (Андора) – Динамо Тбилиси (Грузија) 0:1 (0:6)
Кукеши (Албанија) – Дебрецен (Унгарија) 1:1 (0:3)
Шамрок Роверс (Република Ирска) – Бран (Норвешка) 2:1 (2:2)
Хибернијанс (Малта) – Шахтјор Солигорск (Белорусија) 0:1 (0:1)
Рејкјавик (Исланд) – Молде (Норвешка) 0:0 (1:7)
Килмарнок (Шкотска) – Конас Квеј (Велс) 0:2 (2:1)
МОЛ Види (Унгарија) – Зета (Црна Гора) 0:0 (5:1)
Легија Варшава (Полска) – Европа (Гибралтар) 3:0 (0:0)
Норчепинг (Шведска) – Сент Патрикс (Ирска) 2:1 (2:0)
Нидеркорн (Луксембург) – Корк Сити (Ирска) 1:2 (2:0)
Хајдук Сплит (Хрватска) – Гзира Јунајтед (Малта) 1:3 (2:0)
Ренџерс (Шкотска) – Ст. Џозеф (Гибралтар) 6:0 (4:0)

од среда:
Чихура (Грузија) – Фола (Луксембург) 2:1 (2:1)

од вторникот:
Титоград (Црна Гора) – ЦСКА (Бугарија) 0:0 (0:4)
Банантс (Ерменија) – Чукарички (Србија) 0:5 (0:3)
Клаксвик (Фарски Острови) – Ритериај (Литванија) 0:0 (1:1).

Би можело да ве интересира

Резултати од натпреварите од Лигата Европа

Ана Ололовска

Пизаро ја најави последната сезона во кариерата

Познати сите двојки за второто квалификациско коло на Лигата на Европа

Ана Ололовска

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Ана Ололовска

ФК Шкупи елиминиран од Пјуник

Ана Ололовска

Академија Пандев поразена и на гости со 3:0

Ана Ололовска