Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Од:

Бекот Си Џеј Мекалум го продолжи својот договор со Портланд Трејлблејзерс за уште три години, период за кој ќе заработи 100 милиони долари.

Така, 27-годишниот Мекалум, кој имаше договор за уште две години, ќе остане во клубот до летото 2024 година, добивајќи вкупно 157 милиони долари плата за тој период.

Тој беше избран од Портланд под бр. 10 на Драфтот во 2013 година, откако во просек постигнува над 20 поени во секоја од своите четири сезони во лигата.

Во последната кампања, Мекалум забележа 21,0 поени, 4,0 скока и 3,0 асистенции, постигнувајќи 167 тројки на 70 натпревари како носител.

Потоа, тој му помогна на Портланд да стигне до финалето на Западната конференција со 24,7 поени, 5.0 скокови и 3,7 асистенции на 16 одиграни натпревари.

Би можело да ве интересира

Ноќ за историја: Леброн Џеjмс трет најдобар стрелец во НБА лигата

Ана Ололовска

Џордан нема дилеми: Кукоч е најдобар европски кошаркар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НБА: Сакраменто ја прекина низата од шест порази

Ана Ололовска

Дончиќ ќе стартува на „Ол-стар“ натпреварот со уште двајца дебитанти

Ана Ололовска

Леброн со историско достигнување

Ана Ололовска

Вилијамсон во цифри: Зајон започна со рекорди во своето деби

Драган Поповски