Шест потврдени случаи на Ковид-19 во ракометниот клуб „Охрид“

Од:

Шест члена на Градскиот ракометен клуб „Охрид“ се позитивни на Ковид-19. Според информациите од клубот, сите инфицирани од кои петмина играчи и еден член на Управата на клубот се во добра здравствена состојба, со лесна клиничка слика и се ставени во изолација.

Од ГРК „Охрид“ истакнаа дека клубот ќе се придржува до сите до сите протоколи и решенија за изолација и понатамошните насоки од Ракометната федерација на Македонија, со апел истото тоа да го прават и останатите спортски колективи со цел спречување на натамошно ширење на заразата.

Во групата А каде се натпреварува „Охрид“ коронавирус е потврден и во други клубови, така што засега се одложени сите натпревари.

Би можело да ве интересира

Казни за 747 лица за неносење маски

Ана Ололовска

МОН: Заразени под 1 отсто од учениците и кадарот, протоколите се ефикасни

Ана Ололовска

Се отвора нов пункт за Ковид-тестирање, измените на Законот за заштита од заразни болести пред пратениците

Ана Ололовска

Министерот Спасовски позитивен на Ковид-19

А1он

Четворица лаборанти од Клиничката болница во Штип позитивни на Ковид-19

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Музичарите до власта: Забранивте да пееме, а ги отворивте границите

Ана Василевска