Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Од:

Шарл Леклер по вторпат во кариерата ја освои пол позицијата на најважните квалификации за Ферари во сезоната во Формула 1, поточно онаа на домашното Гран При на Италија.

Втор во квалификациите заврши светскиот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,145 секунди побавен од Леклер.

Сепак, возачот на Ред Бул нема да ја заземе својата втора позицији бидејќи е еден од вкупно деветте возачи казнети овој викенд.

Карлос Саинц од Ферари, кој беше за 0,268 побавен од својот тимски колега, заврши на третото место во квалификациите. Сепак, Шпанецот ќе биде испратен до дното на колоната и ќе стартува 18-ти. Казнет е и четвртиот од денешните квалификациски Серхио Перез, но со 10 места, додека петтиот Луис Хамилтон ќе биде со Саинц на крајот од колоната.

Така Џорџ Расел утрешната трка треба да ја започне од втората позиција, а Ландо Норис и Верстапен треба да се најдат на вториот ред.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Хорнер: Верстапен има привилегии во Ред Бул, исто како Хамилтон во Мерцедес

Саинц победи во Сингапур

Трката во Формула 1 во Холандија беше прекината поради силен дожд

ВИДЕО: Норис му го скрши трофејот од 40.000 евра на Макс Верстапен

Предраг Петровиќ

Алонсо ќе носи кацига посветена на првиот Ф1 болид на Астон Мартин

Ферстапен далеку пред конкурентите според заработката за минатата Ф1 сезона