Шалке го промовира Ибишевиќ

Од:

Бундеслигашот Шалке денес му посака добредојде на својот нов играч, напаѓачот Ведад Ибишевиќ.

Триесет и шестгодишниот Босанец потпиша договор со тимот од Гелзенкирхен за сезоната 2020/21. Играчот ќе го носи дресот со број 11.

– Шалке е одличен тим, не морав да размислувам двапати. Јас сум сериозно мотивиран и решен да постигнам успех со тимот, изјави Ибишевиќ за клупската веб-страница на Шалке.

Претходно, Ибишевиќ играше за Херта. Фудбалерот го напушти клубот на крајот на сезоната 2019/20 поради истекот на договорот. Минатата сезона Босанецот одигра 27 натпревари за берлинскиот тим, постигна девет гола и четири асистенции.

Би можело да ве интересира

Милер е првиот фудбалер во Бундеслигата со 150 асистенции

Ана Ололовска

Флик: Левандовски е апсолутен стрелец

Ана Ололовска

„Покер“ на Левандовски во победата на Баерн над Херта

Ана Ололовска

Баерн договори и централен напаѓач, но тоа не застанува тука

Ана Ололовска

Цорк: Темата „Санчо во Манчестер“ заврши

Ана Ололовска

Шалке нема победено 19 последователни кола во Бундеслигата

Ана Ололовска